Máte-li rádi své staré kolo, ale rádi byste s ním dojeli dál, můžete ho vylepšit na elektrokolo. Objednali jsme ze spolehlivého čínského eshopu BangGood přední kolo s vestavěným motorem a akumulátory. Instalace vyžaduje jen 18ku klíč a chytrý telefon. Jak na to?

Výběr kola

Na trhu jsou běžně dostupná přední kola iMortor s akumulátory kolem 3 Ah, což může být pro někoho nedostatečné vzhledem k dojezdu. Z prověřeného eshopu jsme proto objednali typ LVBU, který má dvojnásobnou kapacitu za stejnou cenu. Na rozdíl od iMortor není stále skladem, ale 6 Ah už je kapacita, která je pro levná elektrokola běžná, a umožní dojezd desítky kilometrů po rovině.

Dali jsme si pozor, aby šlo o verzi, kde už je zaplacené DPH a clo (doprava European Railway), zásilka tak sice měla přijít pomalu vlakem až za měsíc a půl, ale bez dalších starostí s celníky, a přímo na domácí adresu. V pořádku dorazila prostřednictvím dopravní služby, stejně jako v případě Petra, který nás k této recenzi inspiroval.

Instalace

Své kolo otočíte na sedačku a řídítka, i kdybyste měli montážní stojan na kolo – LVBU se tak bude lépe usazovat. V balení nebyl návod, ten je třeba stáhnout ze stránek prodejce, a řídit se jím při usazování (obrázky postačí), bez něj také nenajdete nabíjecí konektor. Nabíječka nemá českou koncovku, stačí přidat normální kabel, jaký máte ze starého PC, nebo ho pořídit. Klíč 18 stačí pro utažení správně nasazeného kola. LVBU se dá použít pro kola s kotoučovými brzdami i s čelisťovými, disk se dá snadno odšroubovat. Pokud budete mít vidlici příliš blízko kola, vymezovací podložky je možné nasadit i jinak, než uvádí návod.

wepower

Aplikace

Nejdůležitější součástí je mobilní telefon, na který si nainstalujte aplikaci naskenováním kódu z kola, případně ji vyhledejte jako LVBU (pod názvem WePower se hledá složitěji). Parametry jako velikost kola už budou nastavené, můžete změnit váhu jezdce, hlavní bude vyrovnat bicykl a kalibrovat gyroskop, propojení je prostřednictvím Bluetooth. Pak se dá kolo používat i bez telefonu, program nabízí různé režimy.

Jízda

Samotné umístění motoru a baterií v předním kole nedělá velké problémy pro ovládání bicyklu, předek je samozřejmě trochu těžší, pokud ho zvedáte (7 kg). Přednastavené režimy nabízejí stálou přípomoc (volba Dojíždění), občasnou, nebo při stoupání do kopce, které kolo samo rozezná. Většina uživatelů bude mít manuální nastavení s procenty, nakolik má motor jezdci pomáhat. Pro jízdu bez telefonu je vhodná maximální asistence, pokud ho máte na řídítkách po ruce, její úroveň se dá měnit posuvníkem – s přihlédnutím k tomu, jakým způsobem toto kolo pomáhá.

wepower-displej

Zaplétané motory se obvykle spustí a udržují určitou úroveň výkonu, LVBU se chová jinak – udržuje rychlost, které jezdec už dosáhl. Pokud tedy na rovině rozjedeme kolo například na 20 km/h, kolo na této úrovni bude pokračovat s přípomocí, někdy rychlost klesne vzhledem k tření, někdy se začne i mírně zvyšovat. To také znamená, že jezdec nemusí šlapat, pokud má nastavenou vysokou míru asistence.

K zastavení nebo zpomalení kola se dá využít displej telefonu, kde stačí snížit přípomoc, anebo jednoduše zabrzdit. Rychlostní omezení kolo nemělo ani přes 30 km/h.

Využití

Výkon odpovídá motoru 250 W v předním kole, je tak vhodný pro snadnější vyjíždění mírných a středně náročných převýšení, na rovině odveze i statnějšího jezdce. S ohledem na kapacitu baterie se dá předpokládat, že dojezd bez šlapání bude na rovině do 20 km, se šlapáním i 40 km, uváděných 60 km je třeba brát jako ideální hodnotu, podobně jako u jiných elektrokol.

wepower-zamek

Kolo se tak dobře hodí pro pravidelné pojížďky i jako levná alternativa pro dojíždění do zaměstnání, nenáročné výlety. Sportovněji naladění uživatelé by nenašli v kopcích dostatek výkonu a dojezd, ti by se měli zaměřit na středové nebo alespoň zadní motory s vyšší kapacitou baterie. LVBU je také vhodné pro levnou elektrifikaci kola staršího dítěte.

Ideálním zájemcem je tak majitel spolehlivého kola, který nechce příliš investovat. Při pořízení si jen musí dobře vybrat typ kola, aby byl dodávaný akumulátor dostatečný, a eshop nabízel variantu s už procleným zbožím, které má zaplacené DPH.