Při prvním pořízení se elektrokolo zdá drahé skoro každému, většina z nás nebude jako svůj první model pořizovat Haibike nebo KTM v hodnotě ojeté škodovky. Pokud nebudeme ochotní za jedno elektrokolo zaplatit třicet, ale spíš čtyřicet tisíc, i v prodejně se na nás budou často dívat s despektem.

Levný zadní pohon elektrokola

Přechází-li zájemce na elektrokolo bez předchozích zkušeností, nebude moc rozlišovat mezi motorem uloženým v zadním kole nebo středovým pohonem. První varianta je podstatně levnější a pro někoho jediná cenově dostupná, kompromisem je zde méně přizpůsobivé chování elektrokola, zadní motor pomáhá vždy ve stejné míře. Středový pohon oproti tomu reaguje na sílu šlapání a přidává k němu energii v takovém poměru, jakou snahu vynakládá jezdec.

Přehled elektrokol s oběma typy pohonu najdete zde

Nejsme-li aktivními cyklisty na trasách, kde je hodně převýšení, můžeme se zaměřit na modely elektrokol s motorem v zadním kole. Jde o jednoduché řešení s několika stupni přípomoci, na displeji si zvolíme, na jakém stupni má pohon pomáhat (nejčastěji 1 – 5 stupňů), pokud senzor zaregistruje pohyb klik, spustí motor. U velké části elektrokol je tu menší zdržení, start, a tím i zařazení do provozu tak může mít prodlevu, se kterou musí jezdec počítat.

Pro cesty na nákupy, pravidelné dojíždění a rovinaté oblasti je zapletený motor v zadním, u starších nebo retro modelů i v předním kole, cenově optimálním řešením. Zadní pohon má nižší výkon hlavně v jízdě do kopce, v prudším stoupání zůstává většina námahy stále na jezdci, zatímco středový pohon pomáhá podstatně více. Zadní motor má o něco vyšší spotřebu oproti středovému, má obvykle nižší točivý moment a dříve se přehřívá v dlouhém stoupání.

zadni motor elektrokolo

Elektrokolo se zadním pohonem se vyplatí vyzkoušet, máte-li na své obvyklé trase větší převýšení, potřebujete vědět, jak se s ním daný model vypořádá, a v případě potřeby pořídit verzi se silnějším motorem. Pokud vás každý den čeká několik kilometrů do kopce, chcete si také ověřit, že se přehřátý motor v polovině nevypne a šlapání nezůstane jen na vás. Pro aktivní cyklisty může být také nepohodlný způsob, jakým elektrokolo pomáhá v jízdě – zatímco u středového se přizpůsobuje jezdci, se stálým příkonem nábojového motoru se jezdec podle terénu silou šlapání spíš přizpůsobuje motoru.

Levný středový pohon elektrokola

Pokud jsou finanční možnosti o něco lepší, můžete zvážit levné elektrokolo se středovým pohonem, při nižších nájezdech není tak podstatné, jestli jsou komponenty v nadprůměrné kvalitě. Pro víkendové využití za hezkého počasí se dá spolehnout na elektrokola kolem třiceti tisíc, budete-li jezdit častěji, kolem čtyřiceti tisíc může být hladina, která vyrovná cenu a nároky, které budou na elektrický bicykl kladené.

stredovy motor elektrokolo

Mezi cenou a kvalitou elektrokola není přímá úměra, často doplácíte za značku, laciné modely mohou být také prodávané za různé ceny pod odlišnými názvy. Spolehlivým středem je zde LeaderFox, kvalitní a ještě je dostupný Haibike, Lectron se zaměřuje na nižší cenu, vyvážit cenu a kvalitu umí i elektrokola EasyBike. Značek a hlavně modelů je hodně, kromě detailních recenzí se hodí položit i dotaz do diskuze elektrokol. Nejnižší cenu a kvalitu najdete v nabídkách hypermarketů, obvykle jde o modely určené jen pro nenáročné využití.

Zkušenosti a nákup elektrokola

Před nákupem je nejvhodnější například víkendová zkušenost s daným modelem nebo alespoň podobným typem elektrokola. Minimem je vyzkoušení na kamenné prodejně, uděláte si představu o základním chování kola a jak se na něm cítíte. Ceny zde nejsou tak příhodné a vyplatí se objednat elektrokolo online se slevou několika tisíc korun i přesto, že je pro něj někdy třeba zajet, v tom případě už bude kompletně sestavené. Zvažte, zda se vám vyplatí k prodejci vrátit pro garanční servis nebo ho zajistíte lokálně, nepůjde o nic vážnějšího než dotažení a seřízení.

Nákup elektrokola online se vyplatí někdy i v případě, že byste platili za dopravu, oproti doporučené ceně můžete snadno ušetřit 10 – 15%. Další slevy jsou typické pro výběhové modely na konci sezóny, prodejci mají na elektrokolech vysokou marži, můžete tak využít příležitosti při nákupu více než jednoho kola. Složené a odzkoušené elektrokolo vám koneckonců může přivézt i známý nebo lokální dopravce s volnou dodávkou, i některé celostátní dopravní služby jsou vstřícné.

Při výběru elektrokola je ideální začít na cenovém srovnávači, vždy zde najdete několik podstatně levnějších prodejců oproti standardním nabídkám. Podívejte se na nejnižší ceny elektrokol se zadním pohonem.