Výsledky vědeckých studií přinášejí poměrně nečekané výsledky – cyklisté, využívající elektrokolo, vynakládají větší námahu, než by se zdálo.

V roce 2018 to byly výsledky univerzity v Basileji, která nechala jezdit na kolech 32 mužů středního věku v podprůměrné fyzické kondici. Polovina z nich používala elektrokolo, druhá část jako kontrolní vzorek klasické kolo.

Výsledky potvrdily očekávání, založená na předchozích studiích, úroveň fyzické aktivity je blízká u obou typů kol, přibližně desetkrát vyšší oproti klidovému stavu.

V roce 2019 publikoval časopis Transportation Research Interdisciplinary Perspectives výsledky studie, která uvádí, že elektrocyklisté dokonce vydali vyšší množství energie než cyklisté. Zajímavou doplňkovou informací je, že ti mají nižší věkový průměr, 41,4 let oproti 48,1.

V roce 2016 byly zveřejněny výsledky studie University of Colorado, které se zaměřily na dvacet pravidelně dojíždějících subjektů, při srovnání testů z úvodu a závěru testu byl přínos jízdy na elektrokole už po jednom měsíci jasně patrný.