Elektrické kolo byste měli vybírat především podle toho, k čemu ho budete využívat. Chcete se jen rychle a snadno dostat do práce a vyhnout se dopravním zácpám? Nebo vás baví výlety lesními cestami či po různě náročných cyklostezkách?

Pokud hledáte dopravní prostředek do města, pak vás budou zajímat městská elektrokola. Dostanou vás do práce, aniž byste se zapotili. Mají řídítka uzpůsobená pro pohodlné vzpřímené sezení, kdy má jezdec lepší přehled o okolním dění. Jejich údržba je také velmi snadná.

Hledáte-li spíše výkonnější kolo do terénu, se kterým byste mohli podnikat i náročné výlety, chcete horské elektrokolo. Výkonnější motor vám usnadní výšlap do kopců. Konstrukce takových kol je pevná a odolná vůči nepříznivému počasí. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost, takže se jen obtížně přenášejí.

Rádi byste kolo využívali jak pro jízdu do práce, tak i na výlety? Řešením jsou krosová elektrokola, která jsou univerzální – ideální na cestu městem a dobře se s nimi jede i v lehčím terénu mimo město. Patří k nejoblíbenějšímu typu kol.

Potřebujete elektrokolo, které se bude dobře skladovat? Vyberte si skládací, která využijete především ve městech. Snadno jej složíte do MHD i do kufru auta. Jeho nevýhodou je, vzhledem k možnosti složení a rozložení, méně odolná konstrukce. Se skládacím elektrokolem proto musíte zacházet opatrně.

Při výběru kola se také zaměřte na výdrž baterie. Dojezd baterií se pohybuje mezi 30 až 200 km. Záleží, jak na kole jedete, jestli používáte asistované šlapání, nebo jedete pouze na motor. Výkon elektromotoru je obvykle 250W, liší se však kroutícím momentem. Platí pravidlo, že silnější motor je vhodný do terénu, slabší se hodí do měst a na silnice.

Elektrokolo není motorka, jeho rychlost je omezena zákonem. Nesmí jet rychleji než 25 km/h, v toleranci je ještě tovární nastavení na 27,5 km/h. Zakoupíte-li si kolo s možností off-road režimu, nesmíte ho používat v tomto režimu na veřejných komunikacích. Máte-li elektrokolo s výkonem nad 250W, musíte ho registrovat jako elektrický motocykl a zároveň vlastnit řidičský průkaz.

Aby se vám na kole jelo pohodlně, potřebujete správnou velikost rámu, kde rozhodující je především vaše výška. Velikost rámu se udává v palcích. Měříte-li do 165 cm, vybírejte mezi rámy o velikosti 15-16″, při výšce 165 – 175 cm je vhodný rám 17-18″, 175-185 cm – rám 19-20″, 185 až 200 cm – rám 21-22″, nad 195 cm – rám 23-24″, zde najdete přehlednou tabulku.